Tselluvill on puitmaterjalil põhinev kas tselluloosist, paberist või puitkiust valmistatud isolatsioonimaterjal. Üldkasutatav nimetus on tselluvill.

Tselluvilla head soojusisolatsiooni omadused tulenevad asjaolust, et see on tehtud vanapaberist, mille algtoormeks on puidukiud. Puidukiud on sobiliku poorsusega ning nende vahel on kõrge liikumatu õhu osakaal.

Tselluvilla valmistusliin toodi otse Ameerika Ühendriikidest ja kiustamine põhines nn vasarveski tehnikal. Praegu kasutatakse kas ameerika AFT-meetodit või kodumaist märja tselluloosi hõõrumist. Soome puitkiu valmistamise oskusi ja villa ennast on eksporditud nii Põhjamaadesse kui ka mujale Euroopasse. Toode on standarditud ka Rootsis ja Saksamaal.

tselluvill

Tselluvill on halli värvi.

Tselluvill on puistevilla liik, mille toormeks on makulatuur ja peamiselt puhas ajalehepaber. 1800. aastatel oli puitmajade tuleohutus ehitusala suuremaid mureprobleeme. Tulekindla paberi otsingutel jõuti booriühendite juurde. Ståli 1834-nda aasta ehituskäsiraamatus mainitakse, et paberi mittepõlevaks võib muuta ainuüksi booraksi või booraksi ja maarjajää abil. Nüüdisaegse Tselluvilla tootmises kasutatakse süttimisvastaste kemikaalidena boorimineraale. Kiustamise protsessis lisatakse paberimassile tavaliselt 12% boorhapet ja 7% booraksit.

Boori tähtsaks lisamõjuks on tõhus hallituse, mädandavate seente ja putukate tõrjevõime. Kui niiskus tõuseb puitkonstruktsioonidele ohtlikule tasemele, näiteks põrandaaluste halva tuulutuse või katusekatte lekke tagajärjel, takistab tselluvill hallituse, mädanemise ja kahjurputukatõukude ilmumist. Selles suhtes on tselluvill puitehitistes ideaalne isolatsioonimaterjal.

Tselluvill on muude puidutoodete kombel niiskust siduv, kuid hingav materjal. Nii sobib see ka konstruktsioonidesse, milles ei ole plastist aurutõket.

Tselluvill ei klassifitseerita mittepõlevaks isolatsioonimaterjaliks, kuid see peab tulekoormustele paremini vastu kui mittepõlevad mineraalvillad. Tselluvilla niiskus, nii kiudude poolt seotud vesi, kui ka boori keemiline ja kristallvesi aeglustavad temperatuuri tõusu konstruktsioonis. Söestunud, kuid sulamata tselluvill takistab pikalt ka tule levikut konstruktsioonides.

Tselluvill on suurepärase mürasummutusvõimega, mis tuleneb materjali helbelisest struktuurist. Nii välis- kui siseseinte mürapidavuse suurendamisel on tulemus märkimisväärne.Tselluvilla paigaldus pööningule

Standardi kohaselt võib tselluvilla niiskus olla 12%. Ka suurem niiskus, kuni 20% ei tekita probleeme. Alles sellest kõrgema protsendi korral on isolatsiooniga külgnevad puitkonstruktsioonid liiga märjad. Tselluvilla võime siduda niiskust, eeskätt kahjustuste korral, on lausa hämmastav – kuivmassiga võrreldes võib see vett siduda umbes kümnekordselt.

Tselluvilla puhutakse seintele ka märgpaigaldamise meetodil, mis välistab villa vajumise ning tagab ühtlase kattuvuse ning parima isolatsiooni.

Märgpaigaldatud tselluvill moodustab avatud püstpindadel konstruktsioonide külge liimuva isolatsioonikihi, või lae sisepinnal koguni kondensaaditõkke- ja akustikakihi. Niiskena puhutud vill jääb poorsemaks ning tagab parema isolatsiooni. Vee ja villa kaalusuhe on märgpuhumise korral umbes 1:1, nii et kui sein suletakse kohe pärast märgpuhumist, võib konstruktsiooni lõplik kuivamine kesta ühe kütteperioodi.

Tselluvilla soojustusomadusi mõõdetakse soojusjuhtivusteguriga (lambda – λ). Soojusjuhtivustegur näitab soojuse hulka, mis 1 sekundi jooksul läbib ruutmeetri suurust ja 1 meetri paksust homogeenset ainet. Seega, mida väiksem on antud näitaja, seda parem on soojustusmaterjal. Tselluvilla soojusjuhtivustegur (λ) on 0,040 W/mK.

OÜ Maja Soojustamine pakub tselluvillana toodet “Ekowool”, mis on pakendatud 14 kg kilepakendisse.

Ehitusmaterjali klassifitseerimine

Tuleklass                                    D-s2 (DIN 4102 järgi)
Soojusjuhtivuskoefitsent         λ= 0,037 – 0,041 W/mK
Tuuleõhu takistustegur           5 kPa s/m2

Materjali kulu paigaldamisel

Avatud horisontaalpind                        Kuivpaigaldus 25-44 kg/m3
Kaldpind ehk katuslagi                          Kuivpaigaldus 38-60 kg/m3
Avatud vertikaalpind ehk seinad         Kuivpaigaldus 38-60 kg/m3